Nanomattr, 2006 yılında Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi akademisyenlerin ortak girişimiyle kurulmuştur. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği’nin değişik dallarında yarım yüzyılı aşkın mesleki araştırma tecrübelerinin birleştiği Nanomattr’nin ortakları arasında, Sabancı Üniversitesi’nin fikri mülkiyet yönetimi ve iş geliştirme şirketi olan Inovent A.Ş. de bulunmaktadır.

Kuruluş amacı, kimya ve malzeme alanlarında firma bünyesinde yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda yeşertilen fikir ve uygulamaların, satılabilir ürünler haline getirilerek piyasaya sunulması olan Nanomattr, niş ürünler ve pazarlara yönelik bu çalışmalar sayesinde, ülkemizde sıkıntısı şiddetle hissedilen, bilgiye dayalı yenilikçi ürünler yaratarak rekabette üstünlük sağlamayı hedeflemektedir. Laboratuvarda yeşertilen ve sanayiye uyarlanan ürün çalışmaları bu ticarileşme yolculuğunda, Sabancı Üniversitesi’ndeki lisans ve lisansüstü öğrencileri de yer almaktadır.

AR-GE çalışmalarını nanobilim ve teknoloji çerçevesinde yürütmekte olan şirketimiz, Laboratuvardaki araştırmayı piyasada ürüne dönüştürme ilkesi, güçlü araştırma kadrosu ve altyapısı ile önce Türkiye sonra global pazarların güçlü oyuncularından birisi olmayı amaçlamaktadır.